Rynek gospodarczy w naszym państwie przeobraził się w czasie ostatnich kilkudziesięciu lat nie do poznania. Przeprowadzając rozmowy z pokoleniem które ma już swoje lata da się przekonać o tym, że sporo z tych osób przez całe swoje życie było zatrudnionych w jednym zakładzie pracy. Wynika z tego cała masa nieporozumień i konfliktów w relacjach na linii dzieci-rodzice. Rodzice nie są w stanie zrozumieć decyzji swoich dzieci które nawet co kilka miesięcy potrafią zmieniać miejsce pracy. Nie mogą oni pojąć tego, iż w obecnych czasach rybek pracy jest niezmiernie dynamiczny, że ludzie którzy pragną odnieść sukces muszą bez ustaku podnosić swoje kwalifikacje i szukać nowych kierunków które prowadzą na samą górę kariery zawodowej.

Stabilne zatrudnienie na etat
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów zatrudnienia jest praca etatowa. Posiada ona bardzo dużo plusów. Można wśród nich wymienić między innymi normowany czas pracy, możliwość uzyskiwania zwolnień lekarskich czy też płatnych urlopów wakacyjnych. Jednak niezmiernie często w przypadku tego rodzaju zatrudnienia osiągane wyniki finansowe pozostawiają wiele do życzenia. Może i pewna stabilność daje komfort psychiczny, jednak dla osób które posiadają żyłkę do biznesu i z wewnętrzną potrzebą zdobycia sukcesu nie będzie to ścieżka godna polecenia. Na szczęście elastyczność rynku pracy zapewnia takim ludziom rozwój zawodowy w bardzo wszechstronnych aspektach.

Praca zdalna
Duże firmy, zwłaszcza te w których sporą część stanowi kapitał zagraniczny, coraz chętniej odchodzą od tradycjonalistycznych sposobów zatrudnienia. Jest to charakterystyczne zwłaszcza branży technologicznych, w których nie jest niezbędne wykonywanie obowiązków w siedzibie firmy. Wiele obowiązków można bowiem wykonywać za pomocą nowoczesnych urządzeń i możliwości. Praca zdalna jest wybitnie popularna w takich zawodach jak między innymi informatycy, graficy komputerowi a także dziennikarze. Jest to rewelacyjny sposób na zarobek dla osób które z pewnych powodów mają ograniczenia w znalezieniu zatrudnienia – na przykład dla osób niepełnosprawnych które mają trudności w przemieszczaniu się a także dla świeżo upieczonych matek, dla których priorytetem jest to, aby jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi pociechami. Praca zdalna ma wiele korzyści. Przede wszystkim można ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego pokoju jak również pokój hotelowy podczas urlopu.

Własny biznes – co zyskuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnej działalności gospodarczej. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Prawdopodobieństwo sukcesu uzależnione jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na samozatrudnienie? Jak pokazuje doświadczenie wielu osób, które zdecydowały się na ten krok, jedną z podstawowych korzyści są wyższe zarobki. Zyskuje się również niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując na własny rachunek samemu decyduje się o tym, ile czasu można poświęcić na pracę, a ile na odpoczynek. Jak widać, elastyczność rynku pracy umożliwia znalezienie takiej formy zatrudnienia, która zadowoli najbardziej wybrednych. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Niekiedy potrzeba czasu by wybrać najlepszą dla siebie ścieżkę kariery.