15 paź Brak komentarzy admin Dorstal , , ,

Można się spodziewać, że postęp liniowy we wszystkich sferach życia będzie niedługo przeżytkiem. Dają temu dowód wszystkie nowe przedsięwzięcia, które powstają na fali rozwoju internetu. Perspektywą na przyszłość jest rozwój wykładniczy. Wielu ludzi twierdziło i twierdzi, że to przecież niemożliwe. A jednak nie mają racji. Dowodem jest istnienie przedsięwzięć notujących wzrosty dziesięcio, stu, a nawet tysiąckrotne w rozpatrywanym periodzie.

Nowe podmioty noszą nazwę organizacji wykładniczych. Ich rozwój opiera się na rozwoju zakładający postęp geometryczny. Wypracowują nowe warunki egzystencji.

Zastanawiający jest fakt, ze wśród firm strzelających jak rakiety nie ma instytucji pod szyldem — bank.

Czyżby banki były skazane na zagładę? Nie sądzę. Tak też myśli większość ekspertów.

Biznes związany z finansami jest ściśle związany z tożsamością i suwerennością państwa. I wiele banków ma ochronę polityczną. Widać to było podczas ostatniego kryzysu ekonomicznego.

Oprócz tego baki jako organizacje pożytku publicznego organizują sferę finansową działalności państwa i kontaktów miedzy władza a obywatelem.

W zakres oferowanych usług nie zawsze odpowiednio promowanych należą pożyczki firmowe. Niewielu obywateli wie o tym terminie i o możliwości skorzystania z dobrodziejstw systemu oferującego rzeczy niestandardowe.

Wracając do poruszonej tematyki, to, czy, Być może w drodze do poznania wszystkich odpowiedzi nawet na niepostawione pytania, przebyliśmy już większość drogi. Prędkości, jakie osiąga nasz świat, zbliżają nas do pędzącego wszechświata, który ogarnia swym zasięgiem niewyobrażalne przestrzenie i swym zasięgiem dotyka niezbadanego. Niezbadanego w zupełnie innej skali.

Owo niezbadanie każe się czasem zastanowić choć chwilkę. Niestety na refleksje mamy coraz mniej wolnych chwil. Nawet decyzje trzeba podejmować w biegu. I nic w tym dziwnego.

Niestety to wina konkurencji. Ona pogania. Konkurencji, która wypracowując nowe metody działania, nie daje chwili na wytchnienie. Akcje związane z decyzjami trzeba realizować o wiele szybciej, ponieważ mogą stać się nieaktualne. I produkty przygotowane do wejścia na rynek będą niepotrzebne.

Oto minimalne wymagania. Zanim zaczniesz się martwić, sprawdź, czy to, co widzisz lub wiesz, pokrywa się z tym, co jest oczekiwane.

Niestety wzrost wykładniczy wymaga wiele od organizacji. Myślę, że i banki będą musiały ulec presji zmian i wziąć pod uwagę zakłócenie, które jest przejawem rozbieżności między liniowym a wykładniczym tempem rozwoju.

Zdrowy rozsądek podpowiada, że jeśli nie można się spodziewać czegokolwiek dobrego, trzeba spróbować przekuć to, co niekorzystne w rzeczy dobre i funkcjonalne.

Dlatego wiele tęgich głów pracuje nad tym, aby mnożyć nowe rozwiązania. Rozwiązania, które pozwolą wyprzedzić konkurencję. A w niektórych przypadkach dadzą możliwość przeczekania.

Świat zmienia się i tego trendu nie zatrzymamy. Ciągłe zmiany są wpisane w rozwój cywilizacji. Tak było od początku. I nasze życie naśladując rytm wszechświata, chce się do niego upodobnić.