16 lut Brak komentarzy admin Dorstal , , ,

Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz sytuacja na rynku pracy wyglądała w taki sposób, że przeważane umowy w oparciu o etat i to w państwowych firmach. Dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych nastąpiła prywatyzacja licznych spółek i zaczęły na szerszą skalę powstawać firmy prywatne. Otwarcie się na zachód spowodowało, iż na rodzimy rynek bardzo chętnie zaczęły wkraczać również koncerny międzynarodowe oferujące nowoczesne formy zatrudnienia. Zrewolucjonizowało to podejście do zatrudnienia. Praca na etat powoli staje się mniej popularna aniżeli prowadzenie własnej firmy lub realizowanie pracy zdalnej jako freelancer. Jakie można wymienić zalety z tego, że ktoś jest samo zatrudniony?

Własna działalność gospodarcza – sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem
Prowadzenie własnej firmy ma zarazem swoje ciemne oraz jasne strony. Jeśli chodzi o pozytywne strony medalu, to przede wszystkim wymienić trzeba wolność i różne możliwości w podejmowaniu decyzji o tym jak dużo się pracuje i o tym w jakich porach warto pojechać na urlop wypoczynkowy. Nie ma potrzeby aby każdorazowo pytać przełożonego o zgodę. Jeżeli chodzi o kwestie bardziej uciążliwe, to należy wskazać między innymi zobowiązania podatkowe, jakie należy opłacać niezależnie od tego, czy w danym miesiącu firma przyniosła zysk czy stratę. Konieczne jest więc takie rozporządzanie budżetem firmy, aby w każdym momencie mieć chociaż niewielki zapas aktywów finansowych. Wolność jaką daje posiadanie własnej firmy można definiować również przez pryzmat dowolnych możliwości rozwoju. W przypadku działalności jednoosobowej, to w dużej mierze od zaangażowania i zdolności jej właściciela uzależniony jest rozwój przedsięwzięcia. Zazwyczaj jest tak, że im większe jest zaangażowanie właściciela i jego starania, tym lepsze rezultaty odnosi. Niestety związane jest to również nierzadko z poświęcaniem pracy więcej niż standardowe osiem godzin w ciągu dnia. Powinno się zadbać nie tylko o bieżącą działalność ale także o sprawy rozliczeń księgowych jak również wizyty w urzędach. Wolność powiązana jest w tym aspekcie z większymi zobowiązaniami.

Kto odniesie korzyści z bycia freelancerem
Dobrze jest sobie zdawać sprawę z tego, iż nie każda osoba posiada odpowiednie predyspozycje do tego aby działać na własną rękę. Jako wolny strzelec pracować mogą persony niezmiernie przedsiębiorcze, które wiedzą czego chcą i konsekwentnie dążą do realizacji obranych celów. Jeżeli ktoś z natury jest nieterminowy, ciągle się spóźnia czy żyje w wiecznym nieuporządkowaniu to raczej nie odniesie w tym zakresie powodzenia. Freelancer musi posiadać wrodzoną chęć rozwoju i dążenia do perfekcji. takie cechy z pewnością przysporzą mu wiele korzyści zawodowych i spowodują, że klienci będą rekomendować go między sobą.

Branże w jakich odnajdzie się freelancer
Samo zatrudniony ma możliwość działania w bardzo licznych obszarach. Coraz więcej przedsiębiorstw preferuje współpracę w modelu biznesowym. Zamiast otwierać kolejny etat, wolę one podjąć współpracę z inną firmą jako podwykonawcą. Dotyczy to zarówno branż artystycznych – jak na przykład fotografia a także stricte technicznych. Często freelancerami zostają pasjonaci informatyki. Nie ma żadnej wątpliwości, że przechodząc na własny rachunek warto pozyskać wcześniej doświadczenie w zawodzie. Zaprocentuje to znacznie w przyszłości znacznie upraszczając zarządzanie działalnością gospodarczą na wielu płaszczyznach. Doświadczenie zawodowe da się zdobyć na przykład w trakcie praktyk zawodowych lub stażu odbywanego po zakończeniu studiów.