25 lis Brak komentarzy admin Dorstal , ,

Coraz rzadziej korzystamy z gotówki. To bardzo dobrze, ponieważ banknoty i monety są dosyć niebezpieczne. Chodzi o to, że stanowią siedlisko groźnych wirusów, bakterii i grzybów. Elektroniczne formy płatności gwarantują większy stopień bezpieczeństwa. Karta płatnicza czy telefon komórkowy zwykle nie przechodzą z rąk do rąk. Korzysta z nich wyłącznie jeden użytkownik. Oczywiście w ich przypadku należy także pamiętać o okresowym dezynfekowaniu. Najlepiej przynajmniej raz dziennie.

Płatności bezgotówkowe są również bezpieczne z innych powodów. Kiedy zgubimy gotówkę albo ktoś nam ją ukradnie, w praktyce rzadko kiedy da się ją odzyskać. W przypadku utraty czy kradzieży karty bankowej lub smartfonu mamy czas na reakcję, aby zablokować konto i zabezpieczyć się przed stratami finansowymi.

Ostatnio coraz chętniej korzystamy z płatności typu BLIK. Są one bardzo wygodne i szybkie. Wystarczy przepisać odpowiedni kod z aplikacji banku, a potem potwierdzić w niej chęć wykonania transferu pieniężnego. Cała procedura zajmuje dosłownie chwilę. Nie trzeba wklepywać numerów kart, podawać danych teleadresowych. Tym samym nie ma ryzyka pomyłki. Lista podmiotów, które honorują tego typu płatności stale się rozrasta. Oczywiście prym wiodą sklepy internetowe, ale także przybywa stacjonarnych punktów handlowo-usługowych, w którym bez problemu możemy zapłacić w ten sposób.

Karta kredytowa, jest może nieco mniej wygodna. Da się ją jednak także połączyć z aplikacjami, które automatycznie dokonują błyskawicznych płatności bez konieczności każdorazowego podawania danych. Niektórzy operatorzy kart umożliwiają nawet płacenie BLIK-iem. Ponadto posiada ona wiele zalet, które ją wyróżniają.

Po pierwsze zwiększa cash flow użytkownika o określony limit. Przy przemyślanym i umiejętnym posługiwaniu się popularnym „plastikiem”, ta forma kredytowania w praktyce jest zupełnie bezpłatna. Z reguły wystarczy wykonywać odpowiednią liczbę operacji w ciągu miesiąca i spłacać saldo terminowo.

Kolejnym atut jest ściśle powiązany z zakupami w sklepach internetowych. Jeśli zapłacimy za pomocą karty kredytowej, jesteśmy dodatkowo chronieni i w razie problemów z transakcją czy prób oszustwa, możemy być niemal pewni, że otrzymamy zwrot pieniędzy za towar, który do nas nie dotarł. Procedura nie będzie zbyt skomplikowana ani sformalizowana.

Do kart kredytowych dołączane są także różnego rodzaju usługi dodatkowe. Najpopularniejsze są wszelkiego rodzaju pakiety ubezpieczeniowe czy programy typu cash back. W sposób wygodny i tani można również rozliczać się z zagranicznymi sklepami czy płacić za granicą. Przeważnie zarówno kursy jak i prowizje przedstawiają się bardzo atrakcyjnie.

Sama karta pozwala oczywiście również na płatności zbliżeniowe. Szczególnie teraz bezdotykowa forma zapłaty jest niezwykle istotna i zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. Komfort użytkowania zwiększyć można poprzez połączenie karty z aplikacją, która umożliwia zbliżeniowe płatności za pomocą smartona. Wówczas na zakupy możemy wybrać się bez portfela. Spontaniczne wstąpienie gdziekolwiek i nabycie dowolnego produktu, również nie będzie stanowiło problemu.