20 lut Brak komentarzy admin Dorstal , , ,

Kandydat, który szuka pierwszej pracy, powinien być do tego wyzwania dobrze przygotowany. Należy z początku przejrzeć parę poradników, dzięki czemu wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Znacznie lepiej poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tematem, niż popełnić bardzo częste błędy, które prawdopodobnie zakończą się rozczarowaniem i niepowodzeniem. W jaki sposób zabrać się do poszukiwania pierwszej pracy?

Trzeba określić swoje wymagania
W pierwszej kolejności należy przede wszystkim przemyśleć, jaki cel ma mieć praca. Czy ma być to doraźne rozwiązanie niedoborów finansowych czy też będzie to pierwszy szczebel na drabinie zawodowej. W pierwszej sytuacji, o podjęciu tego czy innego zatrudnienia będą przeważały wyłącznie aspekty finansowe. Im oferowane wynagrodzenie będzie większe, tym kandydat będzie bardziej zadowolony. Jeżeli chodzi o następny przypadek, czyli ten w którym praca prócz wysokiej pensji ma skutkować również zdobyciem doświadczenia zawodowego, sprawa się nieco bardziej komplikuje. Należy sobie w pierwszej kolejności uświadomić to, iż znalezienie takiego zatrudnienia może zająć więcej czasu. Niekiedy może okazać się, że pracodawca wymaga na danym stanowisku wcześniejszego doświadczenia. Wówczas, zamiast o zatrudnienie można postarać się o płatny staż.

Z czego powinien zdawać sobie sprawę stażysta?
W pierwszej kolejności, trzeba uświadomić sobie że, założenie jest takie, że staż powinien być płatny. Bezpłatna to może być praktyka zawodowa lub wolontariat. Powinno się ten temat dokładnie przedyskutować z potencjalnym pracodawcą. Bardzo często można spotkać się z relacjami młodych osób opowiadających, że przez kilka miesięcy odbywał się bezpłatny staż, na którym w dodatku nic się nie można było nauczyć. Selekcja ofert pracy czy stażu to niezmiernie istotna sprawa. Nawet na początku kariery zawodowej nie można dać się wykorzystywać. Stażysta powinien być świadomy zarówno swoich praw jak i obowiązków.

Jakim sposobem poznać predyspozycje zawodowe?
Niedoświadczony aspirant do pierwszej pracy bardzo często jeszcze nie wie, co chciałby robić przez resztę życia. Na całe szczęście obecnie czasy są zupełnie inne niż kilkadziesiąt lat temu, kiedy to jeszcze nasi dziadkowie potrafili przez całe życie pracować na jednym stanowisku. Współcześnie elastyczność zatrudnienia pozwala na zamianę stanowiska zatrudnienia niemal w dowolnym momencie. Nie oznacza to jednak tego, iż proces szukania zatrudnienia powinien być chaotyczny. Im lepiej zaplanuje się rozwój zawodowy, tym prędzej osiągnie się zamierzony sukces. Przed rozpoczęciem poszukiwania pierwszej pracy dobrym pomysłem jest sprawdzenie własnych predyspozycji zawodowych. Z niedługiego testu i wywiadu, który przeprowadza specjalista można uzyskać informacje na temat tego, czy lepiej będzie się sprawdzało w zawodach w których wymagany jest kontakt z klientem, czy też dany kandydat lepiej będzie się czuł w pracy przy komputerze, gdzie relacje z innymi osobami są ograniczone. Takie konsultacje z doradcą zawodowym, jakie w wielu miastach na terenie całego państwa da się wykonać nieodpłatnie z całą pewnością pomogą w zaplanowaniu rozwoju zawodowego. Wiedza którą się z nich wyniesie uchroni również przed dużą ilością pomyłek, które mogłyby skutkować niepotrzebnym stresem i brakiem zadowolenia z kierunku, w jakim by się rozwijała kariera zawodowa.