Z pewnych podstawowych urządzeń we wszystkich firmach, sklepach, punktach usługowych i podobnych do nich placówkach korzysta się dosłownie na co dzień. Nowoczesne sprzęty pozwalają przedsiębiorstwom znacznie lepiej funkcjonować i szybciej się rozwijać. Nie tylko warto je mieć, ale wręcz nie można ich nie mieć. Polskie prawo nakazuje bowiem przedsiębiorcom zakup kasy fiskalnej bądź drukarki fiskalnej, jeżeli chcą oni zajmować się sprzedażą detaliczną, czyli jedną z najbardziej standardowych form sprzedaży. Oprócz tego przydadzą się im także terminale płatnicze i dodatkowe oprogramowania oraz specjalistyczne komputery czy tablety. A ile to wszystko kosztuje? Ile należy zapłacić za każdy wymieniony tutaj sprzęt, by uzyskać produkt o wysokiej jakości, który nie zniszczy się i nie zepsuje wskutek aktywnej i regularnej eksploatacji?

Zacznijmy od omówienia cen standardowych drukarek fiskalnych. Spośród wymienionych wyżej odmian urządzeń to właśnie je można uznać niestety za najdroższe. Co nie znaczy, że muszą kosztować majątek. Wbrew pozorom nie trzeba aż tak dużo za nie płacić. Nawet na drukarce fiskalnej da się zaoszczędzić, jeżeli tylko wie się, jak to zrobić. A cenę trzeba oczywiście brać pod uwagę. Żaden przedsiębiorca nie pozwoli sobie na nieprzemyślany wydatek, przez który utraci kilka tysięcy złotych, a niczego specjalnego w zamian nie otrzyma. Cenę należy więc sprawdzić i ocenić, czy jest ona dobrym wyznacznikiem jakości produktu. Nikt nie powinien przepłacać na takiego typu sprzętach. Na ogół jednak ich producenci umiejętnie potrafią je wyceniać. Droższe drukarki fiskalne przeważnie są lepsze od tych tańszych. Mają nieco wyższe parametry techniczne i oferują użytkownikom więcej specjalistycznych funkcji. Nie znaczy to jednak wcale, że od razu każdy powinien je kupić. Jeżeli bowiem firma skupia się w tym momencie na świadczeniu wyłącznie kilku czy kilkunastu usług i w najbliższym czasie nie zamierza dodawać do nich niczego więcej, raczej nie jest jej potrzebny sprzęt za trzy czy cztery tysiące złotych. Dobra drukarka może być tańsza. Ta droższa sprawdzi się natomiast w firmach dysponującym szerokim asortymentem. Zadziała również tam, gdzie często dochodzi do rotacji towarów bądź usług. Każdy typ sprzętu ma więc swoją jasno określoną grupę odbiorców.

A co z kasami fiskalnymi i terminalami płatniczymi? Te urządzenia też nie są jakoś niesamowicie tanie, ale na szczęście nie trzeba płacić za nie aż tak wiele jak za drukarki. Dobry terminal może kosztować już zaledwie dwieście czy trzysta złotych. Nie jest to wcale jakiś wielce skomplikowany sprzęt, dlatego raczej nie warto płacić za niego większych pieniędzy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kas fiskalnych. One oczywiście też nie będą tak drogie jak fiskalne drukarki, ale mimo wszystko trzeba zapłacić za nie więcej niżeli za terminale. Dobrej jakości kasa to koszt jakiegoś tysiąca złotych. Najtańsze modele z tej grupy produktów można natomiast dostać już za prawie dwukrotnie mniejsze pieniądze, czyli za pięćset złotych.