21 cze Brak komentarzy admin Dorstal , ,

Na kurs coachingowy warto zapisać się z różnych powodów. Dla niektórych ważne jest, aby stać się profesjonalistą i samemu zacząć prowadzić biznes związany z coachingiem. Inni natomiast chcą po prostu rozwinąć swoje umiejętności i zrobić coś dla siebie. Warto też uczęszczać na taki kurs, aby poznać nowe narzędzia i móc lepiej radzić sobie z zarządzaniem zespołem.
Przy wyborze szkoły warto kierować się tym, by była to szkoła certyfikowana, której skończenie daje nam konkretny zawód oraz znaczący certyfikat nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
Szkolenie w zakresie coachingu pozwala znaleźć pracę w każdej dziedzinie. Nauka w niektórych szkołach ogranicza się do ogólnego pojęcia coachingu, w innych natomiast znajdziemy szkolenia, które przystosowane są profilem do konkretnych branż na rynku. Taka sprofilowana szkoła jest idealna dla osób, które konkretnie wiedzą już w jakiej branży się odnajdują lub z jaką branżą mogą wiązać przyszłość. Wszystkim innym zaleca się raczej ogólne szkolenie z coachingu. To od każdego z nas zależy, co bardziej odpowiada naszym potrzebom, więc należy dokładnie zastanowić się nad wyborem szkoły

Jeśli będziemy szukać szkoły, zajmującej się prowadzeniem szkoleń z coachingu, warto zwrócić uwagę na kadrę. Jest to bardzo ważny element poszukiwań, ponieważ najlepiej gdy trenerzy są certyfikowanymi coachami, którzy dodatkowo posiadają bogate doświadczenie. W szczególności jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy. Ponieważ nie każdy wybitny trener będzie jednocześnie znakomitym nauczycielem.

Dodatkowo istotnym elementem jest plan szkolenia. Warto dowiedzieć się, jaką wiedzę nabędziemy po skończonym kursie i na co szczególnie kładzie się nacisk podczas szkolenia. Najlepszym sposobem na naukę jest jej zdobywanie poprzez praktykę i doświadczenie.

Ceny takiego kursu są bardzo różne. W niektórych szkołach podawana jest cena za wszystkie zajęcia, gdzie dodatkowo materiały wliczone są w cenę. Inne zaś szkoły proponują osobne opłaty za poszczególne zajęcia. Zdarza się również, że samemu trzeba zakupić materiały lub uiścić na nie dodatkową opłatę. Warto więc się doinformować, co dokładnie wchodzi w cenę kursu.
Warto postawić sobie pytanie, co właściwie osiągnę po szkole nauczającej coachingu i jakie zdobędę umiejętności. Przede wszystkim na zakończenie kursu otrzymuje się certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę oraz umiejętności. Niestety bywa tak, że różne szkoły wydają różne certyfikaty, które znacząco różnią się od siebie. W szczególności różnią się ilością przeprowadzonych godzin szkolenia. Obowiązkowa ilość godzin, która pozwala nam na uzyskanie certyfikatu i jest do tego niezbędna to 60 godzin. Jednak najczęściej spotyka się kursy, które są najbardziej optymalne pod względem ilości godzin i zawierają ich około 100, a nawet do 120 godzin.

Ponadto osoby szkolące się z coachingu muszą przejść również sesje super wizyjne czy mentorskie, w zależności od branży, jaką wybrali. Niestety każda szkoła kieruje się innymi wytycznymi, co ma wpływ na to, że wiedza zdobyta na szkoleniu oraz na sesjach nie jest na tyle wystarczająca, aby został nadany certyfikat, który uprawnia do zawodu. Wymaga się ponadto dodatkowej praktyki coacha, która będzie potwierdzeniem jego doświadczenia. Warto więc się doinformować, czy dane szkolenie daje nam minimalny poziom wiedzy, abyśmy mogli wykorzystać nasze umiejętności coacha w przyszłości.

Warto więc dokładnie prześledzić ofertę danej szkoły i poszczególne szkolenia. Wybierając odpowiedni kurs zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, co zawiera się w kursie oraz jakie umiejętności zdobędziemy po jego ukończeniu.