25 lis Brak komentarzy admin Dorstal , ,

W dzisiejszym odcinku naszego poradnika zajmujemy się omówieniem najważniejszych rodzajów płatności bezgotówkowych, dostępnych na tę chwilę w Polsce.

Zasadniczo w Polsce mamy dwa typy technologii, umożliwiających płacenie bez użycia brzęczących monet lub szeleszczących banknotów. Są to: karty płatnicze oraz system BLIK.

Zacznijmy od omówienia podstawowych rodzajów kart płatniczych. Karty płatnicze wydawane są w Polsce przez banki. Pierwszym pytaniem, jakie zada Ci urzędnik bankowy, kiedy poprosisz go o wydanie karty, będzie: „A więc ma być to karta debetowa, czy karta kredytowa?”. Czym różnią się te dwa rodzaje kart?

Karta debetowa pozwala Ci korzystać z pieniędzy, zgromadzonych na Twoim koncie. Za jej pomocą możesz wypłacić gotówkę z bankomatu lub zapłacić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Środki, do których masz dostęp z jej pomocą, to jednak tylko te pieniądze, które masz realnie na koncie. Plus debet, jeśli oczywiście bank zgodzi się go udzielić. Jeśli masz na koncie 500 zł, to po dokonaniu płatności kartą debetową na sumę 500 zł nie możesz już więcej nią płacić dopóki nowe środki nie wpłyną na Twoje konto.

Natomiast karta kredytowa pozwala Ci korzystać ze środków, które udostępnia Ci bank w ramach tak zwanego limitu kredytowego. Limit ten jest różny i Bank wyliczy go dla Ciebie indywidualnie w oparciu o Twoje dochody i inne posiadane zobowiązania, o których poinformujesz decydującego o wysokości limitu urzędnika bankowego.

Istotne jest jednak to, że korzystasz z pieniędzy banku, a nie swoich własnych. Oczywiście, ponieważ środki mają charakter kredytu, musisz je niestety prędzej czy później zwrócić pożyczającemu Ci pieniądze bankowi.

Zaletą karty kredytowej jest jednak to, że w tak zwanym okresie bezodsetkowym możesz spłacić kredyt bez procentu, a więc oddajesz bankowi tyle, ile pożyczyłeś. Karta kredytowa to dogodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają na przykład nieregularne dochody, mają problemy z przetrwaniem „do pierwszego”, lub potrzebują nagle sfinansować atrakcyjny zakup, na który nie posiadają w danej chwili wystarczających środków.

Co istotne, obecnie chyba każda karta debetowa, jak i karta kredytowa umożliwiają płatności zbliżeniowe. Wystarczy tylko poprosić w banku o dodanie do karty specjalnej nakładki.

Przejdźmy teraz do omówienia systemu BLIK. BLIK to unikalny polski system płatności mobilnych, który umożliwia wypłacanie gotówki z bankomatu, płatności w sklepach, błyskawiczne przelewy międzybankowe oraz generowanie specjalnych, dziewięciocyfrowych czeków płatniczych. Do korzystania z systemu BLIK konieczne jest posiadanie konta w jednym z polskich banków, które współpracują z tym systemem (w tej chwili na szczęście to prawie wszystkie polskie banki) oraz posiadanie smartfona z wgraną aplikacją bankową. Co szczególnie interesujące, BLIK umożliwia również płatności zbliżeniowe, do których wykorzystuje się smartfona zamiast karty płatniczej.

To wszystko, co przygotowaliśmy na dzisiaj odnośnie płatności bezgotówkowych.